Joy e-bike Beast vs Kawasaki KLX230RS Comparison
Remove Model
STD
Joy e-bike BeastEdit
Ex-Showroom
Remove Model
2026
Kawasaki KLX230RSEdit
Ex-Showroom
Ex-Showroom Price
EMI
@ 8.5% for 5 years
Calculate EMI
@ 8.5% for 5 years
Calculate EMI
Brochure
Rating
Max Torque
230 Nm
20.6 Nm @ 6000 rpm
Motor Power
5000 W
Starting
Push Button Start
Self Start Only
Engine Type
4st, 1-cyl, SOHC, 2val, Air-cooled
Displacement
233 cc
No. of Cylinders
1
Cooling System
Air Cooled
Valve Per Cylinder
2
Fuel Supply
Fuel Injection
Clutch
Wet, Multi Disc
Ignition
B&C (TCBI EL. ADV. D.)
Gear Box
6 Speed
Bore
67 mm
Stroke
66 mm
Compression Ratio
9.4:1
Emission Type
bs6-2.0
Gear Shifting Pattern
1 Down 5 Up
Spark Plugs
1 Per Cylinder
Caliper - Front
2 Piston
Caliper - Rear
1 Piston
Speedometer
Digital
Digital
Additional Features Of Variant
10 Amp Smart Charger with Over-voltage,
Seat Type
Split
Single
Instrument Console
Tripmeter
Odometer
Gradeability
12°
Speedometer
Additional Features
Odometer
Tripmeter
Fuel Gauge
Engine Kill Switch
Body Type
Electric Bikes, Sports Bikes
Dirt Bikes, Off Road Bikes
Width
735 mm
840 mm
Length
2100 mm
2035 mm
Height
1220 mm
1175 mm
Saddle Height
800 mm
900 mm
Ground Clearance
177 mm
275 mm
Wheelbase
1432 mm
1350 mm
Kerb Weight
115 kg
115 kg
Load Carrying Capacity
150 kg
Fuel Capacity
6.6 L
Seat height
900 mm
Pillion Seat
Pillion Grab Rail
Headlight
LED
Tail Light
LED
Turn Signal Lamp
Low Battery Indicator
Top Speed
90 kmph
77 kmph
Motor Type
DC Brushless Hub Motor
Drive Type
Hub Motor
Chain Drive
Battery Type
Lithium Ion (Fixed Type)
Battery Capacity
73.6 V/72 Ah
12V / 6AH
Transmission
Automatic
Manual
Peak Power
20 PS @ 8000 rpm
Claimed Range
110 km/charge
Charging At Home
Charging At Charging Station
Suspension Front
Upside down Forks
Telescopic fork / 220 mm
Suspension Rear
Monoshock
New Uni Trak Swingarm / 223 mm
Brakes Front
Double Disc
Disc
Brakes Rear
Disc
Tyre Size
Front :-110/70-17 Rear :-140/70-17
Front :-80/100-21, Rear :- 100/100-18
Wheel Size
Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm
Front :-533.4 mm, Rear :-457.2 mm
Wheels Type
Alloy
Spoke
Tubeless Tyre
Tubeless
Frame
Tubular, semi-double cradle
Tyre Type
Tube
Overall Mileage
14 kmpl
Front Brake Diameter
213 mm
Rear Brake Diameter
186 mm
Front Tyre Pressure (Rider)
26 psi
Front Tyre Pressure (Rider & Pillion)
26 psi
Rear Tyre Pressure (Rider)
33 psi
Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion)
33 psi