Kawasaki KLX230RS vs Joy e-bike Thunderbolt Comparison
Remove Model
2026
Kawasaki KLX230RSEdit
Ex-Showroom
Remove Model
STD
Joy e-bike ThunderboltEdit
Ex-Showroom
Ex-Showroom Price
EMI
@ 8.5% for 5 years
Calculate EMI
@ 8.5% for 5 years
Calculate EMI
Brochure
Rating
Engine Type
4st, 1-cyl, SOHC, 2val, Air-cooled
Displacement
233 cc
Max Torque
20.6 Nm @ 6000 rpm
230 Nm
No. of Cylinders
1
Cooling System
Air Cooled
Valve Per Cylinder
2
Starting
Self Start Only
Push Button Start
Fuel Supply
Fuel Injection
Clutch
Wet, Multi Disc
Ignition
B&C (TCBI EL. ADV. D.)
Gear Box
6 Speed
Bore
67 mm
Stroke
66 mm
Compression Ratio
9.4:1
Emission Type
bs6-2.0
Gear Shifting Pattern
1 Down 5 Up
Spark Plugs
1 Per Cylinder
Caliper - Front
2 Piston
Caliper - Rear
1 Piston
Motor Power
5000 W
Instrument Console
Digital
Digital
Speedometer
Tripmeter
Odometer
Seat Type
Single
Split
Additional Features Of Variant
10 Amp Smart Charger with Over-voltage,
Speedometer
Odometer
Tripmeter
Fuel Gauge
Engine Kill Switch
Gradeability
12°
Additional Features
Overall Mileage
14 kmpl
Body Type
Dirt Bikes, Off Road Bikes
Electric Bikes, Sports Bikes
Width
840 mm
Length
2035 mm
Height
1175 mm
Fuel Capacity
6.6 L
Saddle Height
900 mm
Ground Clearance
275 mm
Wheelbase
1350 mm
Kerb Weight
115 kg
120
Seat height
900 mm
Pillion Seat
Pillion Grab Rail
Load Carrying Capacity
150 kg
Low Battery Indicator
Headlight
LED
Tail Light
LED
Turn Signal Lamp
Front Brake Diameter
213 mm
Rear Brake Diameter
186 mm
Front Tyre Pressure (Rider)
26 psi
Front Tyre Pressure (Rider & Pillion)
26 psi
Rear Tyre Pressure (Rider)
33 psi
Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion)
33 psi
Top Speed
77 kmph
90 kmph
Peak Power
20 PS @ 8000 rpm
Drive Type
Chain Drive
Hub Motor
Battery Capacity
12V / 6AH
73.6 V/72 Ah
Transmission
Manual
Automatic
Motor Type
DC Brushless Hub Motor
Battery Type
Lithium Ion (Fixed Type)
Suspension Front
Telescopic fork / 220 mm
Upside down Forks
Suspension Rear
New Uni Trak Swingarm / 223 mm